Farkas Zsuzsa: Életem a zene

Farkas Zsuzsa: Életem a zene

(Hét Nap / 2007. július 4. / Barácius Zoltán)

LXII. évf. 27. szám, Szabadkai Napló

Farkas Zsuzsa: Életem a zene ― Megyeri Lajos élete és munkássága ― Szabadka, Grafoprodukt, 2007

 

Én tudom ― mondtam ―, mi a szerelem, láttam egek nyögését,

bikák borzadását s a halhatatlanság ajtócsapását

én nem vagyok értetlen és tudatlan,

hallottam sírni a szeleket is.

 

Azt mondják, Bartók Béla olyan zenét hagyott a világra, mely eleven izgalmával, könyörtelen szuggesztivitásával örök játéka marad a hangversenytermeknek. S ha bárhol felcsendül a bartóki ,,táltos muzsika, mindig tudni fogják, hogy magyar nép is van a világon. Nos, mi itt, e szélfútta világunkban Megyeri Lajos előtt hajtjuk meg fejünket, mert érzelmei sohasem voltak fából lenyesve, s bár kezében nem repedt meg a csont, mint a vadásznak, aki ül „hosszú méla lesben, végül is sikerült elejtenie a veszedelmes és alamuszi bestiát: a közönyt.

Farkas Zsuzsa, a mi „száguldó riporterünk is látta ― minden lépését figyelve ―, ahogyan Megyeri Lajos csökönyösen, hallgatag konoksággal becserkészi azt, s most, a könyv megjelentetésével, egyszerű és mégis magasztos érzéssel, egymással társulva hazavihetik a hosszú téli estékre hálás szavainkat, köszönetünket. Itt, ebben a 176 oldalas ― Megyeri Lajos néhány művét tartalmazó, két CD-vel ellátott - könyvben semmit sem bíztak a maszkmesterre. Az arc, az arcuk, mindkettőjük arca valahogy a lelkük által sugárzik...

Leírtuk: 176 oldal, az alábbi fejezetekre osztva: Családi krónika, Virágzó zenei és művelődési élet a Délvidéken, Rend a lelke mindennek, Becsén, kiváló hegedűtanár keze alatt, A szabadkai középiskolában ő a sztár, Marika, Válaszúton, A zeneakadémiai hallgató, Katonáéknál, A harmonikaoktatás úttörője, Az első szerzői est, A Harmonikabarátok sikersorozata, Herceg-Novi tárt karokkal várta, Újra Szabadkán: a Népszínházban, Tíz és Kanizsán, ingázó tanárként, 1991: végre ismét otthon, Műveinek méltatása, 2000-től nyugállományban, de továbbra is zeneközelben, A tanítványok a mesterről, A pályatársak Megyeri Lajosról, A pedagógusi hivatásról, A zeneszerzésről és sok minden másról, Zárszó. A könyv mellékletében Rákity Éva közérthető módon elemzi Megyeri Lajos műveit.

Egy tartalmas életpálya - romantikus pátosz nélkül, egy betű erejéig sem torzult giccsbe egyetlen fejezet sem, de azért hadd legyek én kissé ,,rendhagyó: a Cabaret című musical egyik próbája után a nálunk vendégeskedő Szinetár Miklós ezt mondta: ,,Ritkán hallunk ilyen dús húrozású, tisztán zengő, fölényes biztonsággal kezelt hangszert megszólalni színpadjainkon. S akiknek ez az élmény köszönhető: Megyeri Lajos, Rákity Éva, Bakos Gizella, Jáger Miklós és Lakatos László ― ott, lent, a zenegödörben. (Aki nem hiszi el nekem, nevezze meg a segédjeit...)

Sorsközösségünk sokszor véres valóságra vált. Mi az ember, ha nem az emlékei? S ezeket az emlékeket örökítette meg Farkas Zsuzsa olyan pedantériával, amilyen pedantériával öltözködik, ül a kerékpárján vagy siet, rohan a szabadkai utcán. Zsuzsa tudja: egyre kevesebb embert érdekel a múltunk, s talán ezért (is) ragadott tollat, azaz fogta vallatóra Megyeri Lajost és munkatársát, Rákity Évát, aki árnyként ül mellette - és mégsem az árnyékában - a hangversenypódiumokon, meg a tanítványait, s vési be a mi szerény szellemi panteonunk falába mindazt, ami Megyeri Lajost jellemzi. Mintha ezt üzenné a szerző: „Becsüld meg a csodát, amit alkotóink tesznek, és menekülj a jégmadaraktól, tessék győzelemre vinni a tehetséget.” Kiváltképpen azért örülünk ennek az ízléses, melegen a kézbe simuló könyvnek, mert amikor nálunk az gazdasági, politikai, művészeti fejlődés nem a maga rendes történelmi módján halad, amikor zűrös a szellemi szféra, akkor íme, itt áll előttünk a példakép, van lehetőségünk az európai szintű pallérozódásra. Ugyanakkor az is tudatosul bennünk, hogy itt tömeges eredményeket nem lehet elérni, elvárni. Itt a személyes agitáció, a személyes nevelés, a személyes ráhatás az egyetlen lehetséges út. Fáradságos, ám az egyetlen lehetőség. Alkotóinkat emiatt nehogy elfogja Voltaire vágya, hogy a saját kiskertjüket művelgessék, ne vonuljanak vissza sértődötten, hanem tartsák a magasba marsallbotjukat, oldjanak meg feladatokat.

A könyv a szabadkai önkormányzat támogatásával jelent meg, kapható a Danilo Kiš, a Plato és a korzón levő, Rüll-féle könyvesboltokban, valamint megrendelhető a következő telefonszámokon: 024/542-526, 547-666, 063/877-28-56.